Arabanız İçin Yapmanız Gereken Kış Bakımı

Arabanız İçin Yapmanız Gereken Kış Bakımı

Arabanız İçin Yapmanız Gereken Kış Bakımı

Arabanızın da soğuktan ciddi şekilde etkilendiğini biliyor muydunuz? Bu nedenle, yılın en soğuk mevsimi boyunca bazı basit önlemler, örneğin yolun ortasında herhangi bir mekanik sorun oluşturmasını engeller. Acil onarımlar için beklenmedik ekstra masraflardan bahsetmeye bile gerek yok!

1. Yağ ve yağ filtreleri

Üreticinin tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun. Temiz ve verimli bir motor yağı, düşük sıcaklıklarla iyi başa çıkmanın anahtarıdır. Motor yağınızın motorunuz için en uygun yağ olduğundan emin olmalınız. yağın ince veya kalın olması konusunda kesinlikle arabanızın tavsiye ettiği yağı kullanmaya dikkat edin.

2. Arabayı yola çıkmadan ısıtın

Arabanızda elektronik enjeksiyon varsa, ayrılmadan önce motoru “ısıtmanız” gerekmez – yani, motor ideal sıcaklığa ulaşana kadar hızlanmanız gerekir. Enjeksiyon bunu yol boyunca sizin için yapacaktır, böylece zamandan ve yakıttan tasarruf edersiniz. Bu nedenle, ilk birkaç kilometrede, daha yavaş ve daha dikkatli sürün ve enjeksiyona işini yapması için zaman tanıyın.

3. Lastiklerinize iyi bakın

Aşırı soğuk koşullardaki yollar daha sık bir yağmur, sis ve hatta küçük buz katmanları senaryosu sunabilir – bu, elbette, daha özel olarak Brezilya’nın güney bölgesi için. Öyleyse ipucu: her bir lastiğinizin basıncını araç kılavuzunda önerilen kalibrasyona göre kontrol edin. Kalibre edilen lastik ile aracınız yolda güçlenerek güvenliği ve ekonomiyi artırır. Ve değiştirme zamanı gelirse, bir lastik uzmanı arayın ve en iyi seçimi yapın.